Történelmünk

Az “ÉLJ Tudatosan” Egyesület célja az ifjúság körében a bűnmegelőzés, drogprevenció, ifjúságvédelem, illetve hátrányos helyzetben élő személyek segítése és segélyezése Magyarországon és a határon túl is. Egyesületünk 2000-ben alakult azzal a céllal, hogy hátrányos helyzetű fiatalokat felkeressen és felkaroljon. Az egyesület fő célkitűzése az ifjúság körében végzett drogprevenció.

Az évek folyamán felismertük, hogy nem elég a drogfogyasztás veszélyeire felhívni a fiatalok figyelmét, hanem már a drogfogyasztás kiváltó okainak kezelésében is segítségükre kell legyünk.

  1. szeptembertől a Dankó u. 18. sz. alatti Sportudvarban.

Szembesültünk azzal, hogy a kábítószer fogyasztással együtt jár a bűnözői életmód, hiszen vagy megteremteni kell a pénzt a kábítószer fogyasztáshoz, vagy pedig annak terjesztése maga a bűncselekmény. Nagyon fontos, hogy a felnövekvő generációknak célt mutassunk, megtanítsuk őket elutasítani ezt az utat. Tevékenységünket eleinte Hajdú-Bihar Megyében folytattuk, majd Szabolcs-Szatmár-Bereg, illetve Borsod-Abaúj-Zemplén megyékre is kiterjesztettük. 2009-től Kárpátalján is szerveztünk ifjúságnevelő programokat, 2013-tól pedig Budapesten is aktív munkába kezdtünk. Az egyesület programjain keresztül felhívja a figyelmet a tudatos élettervezés előnyeire,  egyben rámutatva a tudatos élettervezés hiányának következményeire etikai/erkölcsi és egészségügyi életminőségi szempontból.

 

2015-től a Belső-Józsefvárosban kezdtünk el tevékenykedni, ahol a kerületben élő családok, többnyire nehéz sorsú, hátrányos helyzetű emberek, aminek következtében sajnos magasabb arányban jellemző a bűnözés is. A dizájner drogok terjedésével kiemelt veszélynek vannak kitéve a fiatalok, akik sokszor céltalanul tengetik mindennapjaikat. A társadalomban is megfigyelhető felelősségmentes élet ezekben az utcákban fokozott mértékben van jelen. Erre reagálva hoztuk létre az első közösségi terünket, az „ÉletKert Közösségi Udvar“ elnevezésű közösségi teret, ahol 2016-ban májustól-szeptemberig szerveztünk programokat a helyi gyerekeknek, akik enélkül többnyire az utcán csavarogtak volna. Így védett közegben tudtunk velük foglalkozni.

  1. szeptembertől a Dankó 18 Sportudvarban folytattuk ugyanezt a tevékenységet, immár heti hat nap folyamatos szabadidős programokat biztosítva a környéken élő fiataloknak. Ebben az időszakban sok olyan önkéntessel dolgoztunk együtt, akik maguk is állami gondoskodásban élnek, vagy valaha a gyermekvédelmi rendszerben nevelkedtek, de élethelyzetüknél fogva már lehetőségük van arra, hogy pozitív példák lehessenek annak a célcsoportnak.  Ez azért is fontos, mert a célcsoportunk a VIII. kerületben -bár legtöbbször családban élnek, de sokszor azzal a veszéllyel, hogy bármikor kiemelhetik őket és gyermekvédelmi szakellátásba kerülhetnek nevelőszülőhöz vagy gyermekotthonba. A téli időszakban különböző programokat szerveztünk: tábor, karácsonyi ünnepség stb.

Mindezidő alatt Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyében:

A 2017. év több szempontból is különleges volt. Egyrészt az „élet újra indító programunk” kapcsán két családnak tudtuk biztosítani az új, biztos élet lehetőségét. Mindketten Szabolcs megyében nagyon nehéz körülmények közül jöttek, most Kecskeméten élnek, dolgoznak, nevelik a gyerekeiket. A másik, hogy útjára indítottuk a Fecske Adományboltunkat (Kecskemét, Erkel utca 1/a.), aminek célja, hogy lehetőséget biztosítsunk volt állami gondozottaknak. Legnagyobb örömünkre Tiszadobon is tudtunk nyitni egy KisFecskét, ami a kecskeméti adománybolthoz hasonlóan szintén munkát ad egy volt állami gondozott lánynak.

Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyében most már évek óta látogatunk családokat, eddig többnyire karácsonykor találkoztunk kb. 30 családdal évente, de idén már lehetőségünk van havi rendszerességgel szorosabb kapcsolatot tartani a családokkal.

Az egyesület programjairól és tevékenységeiről a média is több esetben beszámolt. Ahol megjelentünk: Duna tévé, Duna World, Debrecen Tv, Rtl Klub, M1, M2, Kossuth Rádió, írott sajtó és egyéb internetes felületek.